| Part Number | MC9S12A128CFUE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 486780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 5V 80-Pin PQFP Brick |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC9S12A128CFUE |
| Datasheet download |
| Part Number | MC9S12A128CFUE |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Pin Count | 80 |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 2.4 mm |
| Screening Level | Extended |
| Number of Programmable I/Os | 91 |
| RAM Size | 8 KB |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Number of Timers | 8 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| On-Chip ADC | 2(8-chx10-bit) |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | PQFP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 80PQFP |
| Replacement Part Number | PART-MC9S12A128CFUE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-Bit S12X CISC 384KB Flash 3.3V 5V 80-Pin QFP Brick Download PDF datasheet for S912XEG384BCAA.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F5510IPTR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5 3.3V 40-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for MSP430G2744IRHA40R.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 100-Pin MQFP -40~+85 \u00b0C Tray Download PDF datasheet for SAF-C165-LM HA.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12DT128CPVE.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dsPIC30 dsPIC RISC 24KB Flash 3.3V 5V 18-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for DSPIC30F3012-20I SO.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC24FJ128GA006-I PT.pdf |
|
Microchip | MCU 16-Bit dsPIC33 dsPIC RISC 64KB Flash 5V 28-Pin QFN-S EP T R Download PDF datasheet for DSPIC33EV64GM002-I MM.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MSP430F1111AIDWR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit S12 CISC 96KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for S9S12G96F0VLH.pdf |