| Part Number | MSP430F2132IRHBT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 683530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F2132IRHBT |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F2132IRHBT |
|---|---|
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.9 mm |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Program Memory Type | Flash |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI |
| Pin Count | 32 |
| Number of Timers | 2 |
| Program Memory Size | 8 KB |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| MSL Level | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Analog Comparators | 1 |
| Number of Programmable I/Os | 24 |
| RAM Size | 512 byte |
| Package | 32VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F2132IRHBT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 48KB Flash 12V 48-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12VR48AF0CLF.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin SOIC Download PDF datasheet for MSP430F2101IDW.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 60KB Flash 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F169IRTDR.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12G128F0MLL.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit S12 S12Z CISC 192KB Flash 48-Pin LQFP Box Download PDF datasheet for S912ZVCA19F0MLF.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 512KB Flash 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12XF512MLH.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit XC166 CISC DSP RISC 128KB Flash 2.5 5V 144-Pin TQFP Download PDF datasheet for SAF-XC167CI-16F40F BB.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F147IPM.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F413IPM.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 S12Z CISC 32KB Flash 12V 32-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S12ZVL32F0CLCR.pdf |