| Part Number | MCF5272CVM66 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 583490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 66MHz 3.3V 196-Pin MA-BGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCF5272CVM66 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCF5272CVM66 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| MSL Level | 3 |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 15 x 15 x 1.16 mm |
| Supplier Package | MA-BGA |
| Pin Count | 196 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Device Core | ColdFire |
| Fabrication Technology | 0.32um |
| Maximum Speed | 66 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 196MA-BGA |
| Replacement Part Number | PART-MCF5272CVM66 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU i.MX 6UltraLite RISC 32-Bit 528MHz 1.8V 2.8V 3.3V 289-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6G0DVM05AA.pdf |
|
NXP | Coldfire V2 MCF520x Microcontroller IC 32-Bit 166.67MHz ROMless 144-MAPBGA (13x13) Download PDF datasheet for MCF5207CVM166.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 400-Pin CS-BGA Download PDF datasheet for XC7Z010-1CLG400I.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 766MHz 1.5V 2V 2.5V 485-Pin CSBGA Download PDF datasheet for XC7Z015-2CLG485I.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64-Bit 1400MHz 780-Pin FC-BGA Box Download PDF datasheet for T1042NXN7PQB.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6S5EVM10AC.pdf |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 1800MHz 1.35V 1.5V 1284-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for CN8063801194002S R1J1.pdf |
|
NXP | MPU MCF5445X RISC 32-Bit 266MHz 1.8V 2.5V 3.3V 360-Pin TEBGA Tray Download PDF datasheet for MCF54452VR266.pdf |
|
NXP | MPU i.MX28 RISC 32-Bit 454MHz 1.5V 1.8V 289-Pin MAPBGA Reel Download PDF datasheet for MCIMX286CVM4BR2.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 800MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEPBGA II Tray Download PDF datasheet for P1011NXN2HFB.pdf |