| Part Number | MCF5272VM66 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 734300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 66MHz 3.3V 196-Pin MAP-BGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCF5272VM66 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCF5272VM66 |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 15 x 15 x 1.16 mm |
| Pin Count | 196 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Device Core | ColdFire |
| Maximum Speed | 66 MHz |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Supplier Package | MAP-BGA |
| Rad Hard | No |
| Fabrication Technology | 0.32um |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| MSL Level | 3 |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Package | 196MAP-BGA |
| Replacement Part Number | PART-MCF5272VM66 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | HighEnd MCU Download PDF datasheet for ATSAMA5D31A-CU.pdf |
|
Intel | PENTIUM PROCESSOR G4400 (3M CACHE, 3.30 GHZ) FC-LGA14C, TRAY - |
|
Xilinx | Zynq\u00ae-7000 All Programmable SoC Family Download PDF datasheet for XC7Z014S-2CLG400E.pdf |
|
NXP | MPU i.MX RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 2.8V 3.3V 624-Pin FCPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6D6AVT10AD.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 800MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 689-Pin TEPBGA II Tray Download PDF datasheet for P2020NSN2HFC.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 800MHz 1.5V 2V 2.5V 485-Pin FBGA Download PDF datasheet for XC7Z030-2SBG485E.pdf |
|
NXP | MPU MPC85xx RISC 32-Bit 1200MHz 1.8V 2.5V 3.3V 1023-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8572VJATLE.pdf |
|
NXP | MPU - Components Download PDF datasheet for BSC9131NXN1KHKB.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3358BZCZA80.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860TVR50D4.pdf |