| Part Number | MCF54415CMJ250 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 313300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MCF5441x RISC 32-Bit 250MHz 3.3V 256-Pin MAPBGA Brick |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCF54415CMJ250 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCF54415CMJ250 |
|---|---|
| Maximum Speed | 250 MHz |
| Lead Finish | Tin/Silver |
| Supplier Package | MAP-BGA |
| Device Core | ColdFire |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 256 |
| Operating Supply Voltage | 1.2|1.8|2.5|3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 17 x 17 x 1.16 mm |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Package | 256MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MCF54415CMJ250 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6S5DVM10AB.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 66MHz 3.3V 196-Pin MAP-BGA Tray Download PDF datasheet for MCF5272VF66.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 667MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 780-Pin FCP-BGA Tray Download PDF datasheet for P2040NSN7FLC.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 667MHz 561-Pin TEPBGA Individual Download PDF datasheet for P1015NSE5FFB.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit CMOS 240MHz 196-Pin MA-BGA Tray Download PDF datasheet for MCF53721CVM240.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 200MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8241LVR200D.pdf |
|
NXP | MPU MCF5445X RISC 32-Bit 240MHz 1.8V 2.5V 3.3V 256-Pin MAPBGA Brick Download PDF datasheet for MCF54450VM240.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 800MHz 1.8V 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3358BZCZA80.pdf |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 2200MHz 1667-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for GG8067402569900S R2DQ.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 450MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8270CVVUPEA.pdf |