| Part Number | MCIMX535DVV1CR2 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 566050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU i.MX53 RISC 32-Bit 1000MHz 2.5V 529-Pin TEPBGA II T R |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCIMX535DVV1CR2 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCIMX535DVV1CR2 |
|---|---|
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Product Dimensions | 19 x 19 x 1.47(Max) |
| Pin Count | 529 |
| Device Core | ARM Cortex A8 |
| RAM Size | 128 KB |
| I/O Voltage | 2.5 V |
| Operating Supply Voltage | 1.35 V |
| Maximum Speed | 1000 MHz |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 64 KB |
| MSL Level | 3 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Fabrication Technology | 65nm |
| Supplier Package | TEPBGA II |
| Operating Temperature | -20 to 70 °C |
| Package | 529TEPBGA II |
| Replacement Part Number | PART-MCIMX535DVV1CR2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 900-Pin FC-BGA Download PDF datasheet for XC7Z045-2FFG900E.pdf |
|
NXP | MPU MCF52xx RISC 32-Bit 150MHz 196-Pin MAP-BGA Tray Download PDF datasheet for MCF5270CVM150.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 667MHz 1.8V 3.3V 400-Pin CS-BGA Download PDF datasheet for XA7Z010-1CLG400Q.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64Bit 1533MHz 2.5V 896-Pin FCBGA Box Download PDF datasheet for T2080NXN8PTB.pdf |
|
Texas Instruments | DSP Fixed-Point 32-Bit 800MHz 1000MHz 2000MIPS 515-Pin POP-FCBGA Tray Download PDF datasheet for DM3725CBPD100.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM35x RISC 32-Bit 65nm 600MHz 1.8V 3.3V 491-Pin BGA Download PDF datasheet for AM3505AZCNAC.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ T RISC 64-Bit 1000MHz 780-Pin FCP-BGA Box Download PDF datasheet for T1024NSN7KQA.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 417MHz 1.8V 3.3V 489-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8309CVMAHFCA.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6UltraLite RISC 32-Bit 528MHz 1.8V 2.8V 3.3V 289-Pin MAPBGA Download PDF datasheet for MCIMX6G2CVM05AA.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 800MHz 166MHz 400-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6X1CVK08AB.pdf |