| Part Number | MCIMX6U8DVM10AC |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 638270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCIMX6U8DVM10AC |
| Datasheet download |
| Part Number | MCIMX6U8DVM10AC |
|---|---|
| Device Core | ARM Cortex A9 |
| Operating Supply Voltage | 1.5(Max) V |
| Maximum Speed | 1000 MHz |
| I/O Voltage | 1.8|2.5|2.8|3.15 V |
| Product Dimensions | 21 x 21 x 1.06 |
| RAM Size | 128 KB |
| Fabrication Technology | 0.04um |
| Pin Count | 624 |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Number of CPU Cores | 2 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Interface Type | CAN/Ethernet/I2C/I2S/PCIe/SPI/UART/USB |
| Program Memory Size | 96 KB |
| Supplier Package | MAPBGA |
| Program Memory Type | ROM |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | 0 to 95 °C |
| Package | 624MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MCIMX6U8DVM10AC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC8xxx RISC 32-Bit 1500MHz 1.05V 1.8V 2.5V 3.3V 1023-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for MC8641DVJ1500KE.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 667MHz 1.8V 3.3V 400-Pin CS-BGA Download PDF datasheet for XA7Z020-1CLG400I.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 676-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z045-2FBG676I.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq UltraScale Family 599550 Cells 20nm Technology 0.95V 1156-Pin Download PDF datasheet for XCZU9CG-1FFVC900I.pdf |
|
Xilinx | Zynq\u00ae-7000 All Programmable SoC Family Download PDF datasheet for XC7Z014S-2CLG400E.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 Family 444000 Cells 28nm Technology 1V 900-Pin FC-BGA Download PDF datasheet for XC7Z100-2FFV900I.pdf |
|
Texas Instruments | MPU Sitara RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 3.3V 491-Pin NFBGA Download PDF datasheet for AM4377BZDND100.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 64-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 352-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8245TVV266D.pdf |
|
Intel | PENTIUM PROCESSOR G4400 (3M CACHE, 3.30 GHZ) FC-LGA14C, TRAY - |
|
NXP | MPU QorIQ T RISC 64-Bit 0.028um 1400MHz 780-Pin FC-BGA Box Download PDF datasheet for T1042NSN7MQB.pdf |