| Part Number | MK20DN512VLK10 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 236530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MK20DN512VLK10 |
| Datasheet download |
| Part Number | MK20DN512VLK10 |
|---|---|
| Number of Programmable I/Os | 52 |
| Analog Comparators | 3 |
| Program Memory Type | Flash |
| Pin Count | 80 |
| Number of Timers | 22 |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Supplier Package | LQFP |
| Watchdog | 1 |
| RAM Size | 128 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Special Features | CAN Controller |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 1.45 mm |
| Maximum Speed | 100 MHz |
| Interface Type | CAN/I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| MSL Level | 3 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 80LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MK20DN512VLK10 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit K10 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK10FX512VLQ12.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for M054LBN.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 24KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for LPC1113FHN33 301,551.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 32-bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 112-Pin BGA Download PDF datasheet for EFM32GG390F1024-BGA112.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit 32-Bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 256KB Flash 1.8V 3.3V 144-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC2292FBD144 01,551.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 8KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for XMC1100T016F0008ABXUMA1.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 64kB Flash 36-Pin Std WLCSP BOR Disabled T R Download PDF datasheet for STM32L051T8Y6DTR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F070CBT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit KL15 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKL15Z128VLK4.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 32-Bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for EFM32LG232F128G-E-QFP64R.pdf |