| Part Number | MK20FX512VMD12 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 193850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MK20FX512VMD12 |
| Datasheet download |
| Part Number | MK20FX512VMD12 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| RAM Size | 144 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Speed | 120 MHz |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Number of Timers | 22 |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 1.27 mm |
| Special Features | CAN Controller |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Supplier Package | MAP-BGA |
| On-Chip ADC | 4(64-chx16-bit) |
| Pin Count | 144 |
| Interface Type | CAN/I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Analog Comparators | 4 |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Package | 144MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MK20FX512VMD12 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit 32-Bit Hercules TMS570 ARM Cortex R4F RISC 3072KB Flash 1.2V 3.3V 337-Pin NFBGA Download PDF datasheet for TMS5703137DZWTQQ1.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 128KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C123BE6PMI7R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 64KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C1237D5PZIR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K66 ARM Cortex M4 RISC 1.25MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK66FX1M0VMD18.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F103VBT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F407ZGT6J.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F205VCT6TR.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for NANO130SE3BN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 64kB Flash 32-Pin UFQFPN T R Download PDF datasheet for STM32L051K8U6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | ARM-based 32-bit MCU Download PDF datasheet for STM32F301C8T6TR.pdf |