LPC1763FBD100,551 NXP
LPC1763FBD100,551 Images
Please contact us for more photos of LPC1763FBD100,551
Part Number LPC1763FBD100,551
Manufacturer NXP
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level LPC1763FBD100,551
Datasheet download LPC1763FBD100,551.pdf
Request Quotation for LPC1763FBD100,551
LPC1763FBD100,551 Specifications
Part Number LPC1763FBD100,551
Maximum Speed 100 MHz
Operating Supply Voltage 3.3 V
Program Memory Size 256 KB
Pin Count 100
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Maximum Power Dissipation 1500 mW
Device Core ARM Cortex M3
Interface Type I2C/I2S/SPI/SSP/UART
Minimum Operating Supply Voltage 2.4 V
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Lead Finish Tin
MSL Level 3
Watchdog 1
Supplier Package LQFP
Data Memory Size
LCD Segments
Display Driver
Number of Programmable I/Os 70
Instruction Set Architecture RISC
Program Memory Type Flash
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Product Dimensions 14.1 x 14.1 x 1.45 mm