| Part Number | MKL04Z32VLC4R |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 538240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit KL04 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MKL04Z32VLC4R |
| Datasheet download |
| Part Number | MKL04Z32VLC4R |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 1 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| Pin Count | 32 |
| Program Memory Size | 32 KB |
| MSL Level | 3 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Watchdog | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Programmable I/Os | 28 |
| Number of Timers | 11 |
| RAM Size | 4 KB |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1.4 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Package | 32LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MKL04Z32VLC4R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F207VET6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 128kB Flash 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L151RBT6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM4S ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for ATSAM4S4CA-AU.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC408x ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC4088FBD144,551.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM S70 ARM Cortex M7 RISC 1024KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for ATSAMS70N20A-AN.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAMA5D2 ARM Cortex A5 RISC 160KB ROM 1.2V 289-Pin TFBGA Tray Download PDF datasheet for ATSAMA5D26B-CU.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K70 ARM Cortex M4 RISC 1024KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 256-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK70FN1M0VMJ12.pdf |
|
NXP | KINETIS E 32-BIT MCU, ARM CORTEX-M0+ CORE Tray Download PDF datasheet for S9KEAZN8AVTG.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1765FBD100,551.pdf |
|
NXP | MOTMKV46F256VLL16 Download PDF datasheet for MKV46F256VLL16.pdf |