| Part Number | TM4C123GH6PMI7 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 831680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TM4C123GH6PMI7 |
| Datasheet download |
| Part Number | TM4C123GH6PMI7 |
|---|---|
| Special Features | CAN Controller |
| Product Dimensions | 10.2(Max) x 10.2(Max) x 1.45(Max) |
| Number of Programmable I/Os | 43 |
| On-Chip ADC | 2(12-chx12-bit) |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Device Core | ARM Cortex M4F |
| Number of Timers | 12 |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/SSI/UART/USB |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.32|3.63 V |
| Program Memory Size | 256 KB |
| Data Memory Size | 2 KB |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| RAM Size | 32 KB |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Analog Comparators | 2 |
| Maximum Speed | 80 MHz |
| Watchdog | 2 |
| Pin Count | 64 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.08|2.97|3.15 V |
| Operating Supply Voltage | 1.2|3.3 V |
| MSL Level | 3 |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-TM4C123GH6PMI7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F411RET6TR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit 32-bit TMS470 ARM7TDMI RISC 288KB Flash 1.8V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for TMS470R1A288PZ-T.pdf |
|
STMicroelectronics | ARM-Based 32-Bit MCU+FPU, 125 DMIPS, 128kB Flash, 32kB RAM, 64-pin LQFP, T R Download PDF datasheet for STM32F410RBT7TR.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM4L ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 3.3V 64-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ATSAM4LC4BA-MUR.pdf |
|
Atmel | MCU 32-Bit SAM C21 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 5V 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for ATSAMC21E18A-MUT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit 32-bit TMS470 ARM7TDMI RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for TMS470R1A256PZ-T.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U6x ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC11U68JBD48E.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F302CBT6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAMR21 ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ATSAMR21E18A-MUT.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 144-Pin LF-BGA Download PDF datasheet for STM32F103ZGH6.pdf |