| Part Number | MKL15Z128VLK4 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 730570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit KL15 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MKL15Z128VLK4 |
| Datasheet download |
| Part Number | MKL15Z128VLK4 |
|---|---|
| Number of Programmable I/Os | 70 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 80 |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| On-Chip DAC | 8-chx12-bit |
| On-Chip ADC | 16-chx16-bit |
| Watchdog | 1 |
| Supplier Package | LQFP |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 1.45 mm |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Number of Timers | 12 |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 1 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| RAM Size | 16 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| MSL Level | 3 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Package | 80LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MKL15Z128VLK4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nuvoton Technology | 32B MCU Download PDF datasheet for MINI58FDE.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex-M4 RISC 128kB Flash 32-Pin QFN ECOPACK2 Tray Download PDF datasheet for STM32L431KBU6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 512kB Flash 216-pin UFBGA Tray Download PDF datasheet for STM32F429NEH6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KW20 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 63-Pin MAPLGA Tray Download PDF datasheet for MKW22D512VHA5.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit S9KEA ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFN T R Download PDF datasheet for S9KEAZN16AMLCR.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K10 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MK10DN512ZVLL10R.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC4400 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for XMC4400-F100K512 AB.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F100C8T6BTR.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11C00 ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC11C22FBD48 301,151.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL02 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 16-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL02Z32VFG4.pdf |