| Part Number | MKL16Z64VFT4R |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 303590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MKL16Z64VFT4R |
| Datasheet download |
| Part Number | MKL16Z64VFT4R |
|---|---|
| Program Memory Size | 8 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 48 |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Watchdog | 1 |
| Supplier Package | QFN EP |
| RAM Size | 8 Kb |
| Number of Programmable I/Os | 40 |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 1 |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Number of Timers | 5 |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.71 V |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Package Dimensions | 7 x 7 x 0.95 mm |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Package | 48QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MKL16Z64VFT4R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 512kB Flash 132-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for STM32L151QEH6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Low Power STM32L 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 192kB Flash 64-Pin UFBGA Tray Download PDF datasheet for STM32L073RZI6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C1233H6PZI7R.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F405RGT6.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM S70 ARM Cortex M7 RISC 2048KB Flash 1.2V 3.3V 144-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for ATSAMS70Q21A-ANT.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K60 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK60DN512ZVMD10.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LM3S1968-IQC50-A2.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit MSP432P4x ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP432P401RIPZ.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K66 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK66FN2M0VMD18.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F100C4T6B.pdf |