| Part Number | MKW01Z128CHN |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 610630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit KW ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 60-Pin MAPLGA Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MKW01Z128CHN |
| Datasheet download |
| Part Number | MKW01Z128CHN |
|---|---|
| Product Dimensions | 8 x 8 x 0.98(Max) |
| Pin Count | 60 |
| Number of Timers | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Screening Level | Industrial |
| Watchdog | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Supplier Package | MAPLGA |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 1 |
| Number of Programmable I/Os | 27 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| RAM Size | 16 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| MSL Level | 3 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Device Core | ARM Cortex M0+ |
| Package | 60MAPLGA |
| Replacement Part Number | PART-MKW01Z128CHN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 512KB Flash 1.2V 3.3V 212-Pin NFBGA T R Download PDF datasheet for TM4C129XKCZADI3R.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F105RCT7.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K66 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK66FN2M0VMD18.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 72-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32L476JEY6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM32F412CEU6.pdf |
|
Infineon | INFPX3847DDQ-SM1384 SP001087268 MAGNI-4B - |
|
STMicroelectronics | MCU STM32F ARM-Based 32-Bit Cortex-M4 RISC 1MB Flash 176-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F469IGT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1765FBD100,551.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 64KB Flash 1.8V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2109FBD64 01,15.pdf |
|
Nuvoton Technology | 32B MCU Download PDF datasheet for MINI58FDE.pdf |