| Part Number | MM9Z1I638BM2EP |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 321960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Sensor Lead-Acid 30mA 2.5V 48-Pin QFN EP |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MM9Z1I638BM2EP |
| Datasheet download |
| Part Number | MM9Z1I638BM2EP |
|---|---|
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.5 to 28 V |
| Type | Battery Sensor |
| Battery Type | Lead-Acid |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.85(Max) |
| Output Current | 30 mA |
| Screening Level | Automotive |
| Supplier Package | QFN EP |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 48QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MM9Z1I638BM2EP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24073RGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27541DRZR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24070RHLRG4.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17043G+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 20mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24038RHLR.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for DS2745U+T&R.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24090DGQT.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1500mA 4.2V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX1758EAI+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 0mA to 1000mA 4.2V 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM3658SD NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 5000mA 3.8V to 4.6V 24-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for BQ25892RTWR.pdf |