| Part Number | MPC8245LVV333D |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 379400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC82xx RISC 64-Bit 0.25um 333MHz 3.3V 352-Pin TBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8245LVV333D |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8245LVV333D |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Pin Count | 352 |
| Data Bus Width | 64 Bit |
| Operating Supply Voltage | 2|2.1|3.3 V |
| Maximum Speed | 333 MHz |
| Max Processing Temp | 245 |
| Device Core | PowerPC |
| Product Dimensions | 35 x 35 x 1.05 mm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Fabrication Technology | 0.25um |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Number of CPU Cores | 1 |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | TBGA |
| Package | 352TBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8245LVV333D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Cirrus Logic | Processor EP93XX RISC 32-Bit 166MHz 1.8V 3.3V 208-Pin TQFP Download PDF datasheet for EP9301-CQZ.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 50MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC852TZT50A.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 Family 275000 Cells 28nm Technology 1V 900-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for XC7Z035-1FFG900I4484.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 90nm 50MHz 620-Pin TEBGA II Tray Download PDF datasheet for MPC8315VRAGDA.pdf |
|
Intersil | MPU 8-Bit 16-Bit CMOS 8MHz 40-Pin PDIP Download PDF datasheet for CP80C88-2Z.pdf |
|
Intel | MPU Core i3-3115C Processor 64-Bit 2500MHz 1284-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for CN8063801307703 SR2H6.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 667MHz 1.2V 3.3V 900-Pin FC-BGA Download PDF datasheet for XC7Z045-1FFG900I.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 100MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC866PCVR100A.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 484-Pin FCBGA Download PDF datasheet for XC7Z030-2FBG484I.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 266MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8260ACVVMHBB.pdf |