| Part Number | MPC8280CVVUPEA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 475580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 450MHz 3.3V 480-Pin TBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8280CVVUPEA |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8280CVVUPEA |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Maximum Speed | 450 MHz |
| Product Dimensions | 37.5 x 37.5 x 1.05 mm |
| Fabrication Technology | 0.13um |
| MSL Level | 4 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Device Core | PowerQUICC II |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Supplier Package | TBGA |
| Pin Count | 480 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Package | 480TBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8280CVVUPEA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 100MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC852TVR100A.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64Bit 1533MHz 2.5V 896-Pin FCBGA Box Download PDF datasheet for T2080NSN8PTB.pdf |
|
NXP | MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.32um 50MHz 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC860TVR50D4.pdf |
|
ANYKA (GUANGZHOU) MICROELECT | MOBILE MULTIMEDIA APPLICATION PROCESSOR - |
|
Texas Instruments | MPU OMAP-L1x RISC 32-Bit 16-Bit 375MHz 1.8V 3.3V 256-Pin BGA Download PDF datasheet for OMAPL137DZKB3.pdf |
|
Intel | MPU Xeon 64-Bit 1800MHz 1356-Pin FCLGA Tray Download PDF datasheet for CM8063401293802S R1A3.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 0.35um 90MHz 5V 208-Pin FQFP Tray Download PDF datasheet for MCF5307AI90B.pdf |
|
NXP | MPU - Components Download PDF datasheet for P4080NXE7MMC.pdf |
|
NXP | MPU MPC85xx RISC 32-Bit 0.09um 800MHz 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V 783-Pin FC-BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8536EAVTANGA.pdf |
|
Cirrus Logic | Processor EP93XX RISC 32-Bit 166MHz 1.8V 3.3V 208-Pin TQFP Download PDF datasheet for EP9301-CQZ.pdf |