| Part Number | MCF5253CVM140 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 739610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 0.13um 140MHz 3.3V 225-Pin MAPBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCF5253CVM140 |
| Datasheet download |
| Part Number | MCF5253CVM140 |
|---|---|
| Maximum Speed | 140 MHz |
| Pin Count | 225 |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| I/O Voltage | 3.3 V |
| Device Core | ColdFire V2 |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Fabrication Technology | 0.13um |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Supply Voltage | 1.2|3.3 V |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 1.2 mm |
| Supplier Package | MA-BGA |
| Package | 225MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MCF5253CVM140 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Macom Technologies | MPU 465 32-Bit 1200MHz 676-Pin FCPBGA Download PDF datasheet for APM86190-SNE1200T.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 32-Bit 667MHz 561-Pin TEPBGA Tray Download PDF datasheet for P1015NXN5DFB.pdf |
|
NXP | MPU Power Architecture RISC 32-Bit 1000MHz 689-Pin PBGA Tray Download PDF datasheet for P2010NXN2KFC.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit 0.35um 40MHz 3.3V 160-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MCF5206ECAB40.pdf |
|
NXP | MPU - Components Download PDF datasheet for T4240NSN7QTB.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 1000MHz 1.8V 2.5V 2.8V 3.15V 624-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6S5DVM10AB.pdf |
|
Intel | MPU Pentium\u00ae Processor G2120 RISC 64-Bit 22nm 3.1GHz 1155-Pin FC-LGA Tray Download PDF datasheet for CM8063701095801 SR0UF.pdf |
|
NXP | MPU MCF5xxx RISC 32-Bit CMOS 166.67MHz 160-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MCF5208CAB166.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.13um 400MHz 1.8V 2.5V 3.3V 672-Pin TBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8347VVAGDB.pdf |
|
Macom Technologies | MPU 460EX RISC 128-Bit 90nm 1GHz 1.8V 2.5V 3.3V 728-Pin TE-BGA Tray Download PDF datasheet for PPC460EX-NUB1000T.pdf |