| Part Number | MPC8308CVMADDA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 185590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU PowerQUICC II Pro RISC 32-Bit 266MHz 1V 473-Pin MAPBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8308CVMADDA |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8308CVMADDA |
|---|---|
| Data Bus Width | 32 Bit |
| I/O Voltage | 1 V |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Speed | 266 MHz |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Fabrication Technology | 90nm |
| Number of CPU Cores | 1 |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Device Core | e300 |
| Pin Count | 473 |
| Supplier Package | MABGA |
| Interface Type | UART/I2C/MII/SPI/UART/USB |
| Product Dimensions | 19 x 19 x 1.18 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 473MAPBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8308CVMADDA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nuvoton Technology | MPU RISC 32-Bit 800MHz 3.3V 128-Pin LQFP Download PDF datasheet for NUC745ADN.pdf |
|
Microchip | HighEnd MCU Download PDF datasheet for ATSAMA5D31A-CU.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ P1010 RISC 32Bit 800MHz 425-Pin TE-BGA I Each Download PDF datasheet for P1010NSN5HHB.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 800MHz 1.5V 2V 2.5V 485-Pin FBGA Download PDF datasheet for XC7Z030-2SBG485E.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 Family 275000 Cells 28nm Technology 1V 900-Pin FC-BGA Download PDF datasheet for XC7Z035-L2FFG900I.pdf |
|
NXP | MPU MPC74xx RISC 64-Bit 90nm 1.267GHz 360-Pin FCCBGA Tray Download PDF datasheet for MC7448HX1267ND.pdf |
|
Texas Instruments | MPU AM335x RISC 32-Bit 800MHz 1.8 3.3V 324-Pin NF-BGA Download PDF datasheet for AM3359BZCZA80.pdf |
|
Intel | MPU Atom 64-Bit 1600MHz 1.35V 1.5V 559-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for DF8064101050706S R0W2.pdf |
|
NXP | MPU PowerQUICC II Pro RISC 32-Bit 400MHz 1V 473-Pin MAPBGA Brick Download PDF datasheet for MPC8308CVMAGDA.pdf |
|
Intel | MPU Celeron 64-Bit 1860MHz 1288-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for CN80617004545AGS LBXG.pdf |