| Part Number | MPC8313VRAGDC |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 329200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.09um 400MHz 1V 1.8V 2.5V 3.3V 516-Pin TEBGA Tray |
| Category | Processor IC |
| Family | Processors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPC8313VRAGDC |
| Datasheet download |
| Part Number | MPC8313VRAGDC |
|---|---|
| Supplier Package | TEBGA |
| Product Dimensions | 24.3 x 24.3 x 1.95 mm |
| Lead Finish | Tin/Silver |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Speed | 400 MHz |
| Operating Supply Voltage | 1 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| I/O Voltage | 1|1.8|2.5|3.3 V |
| MSL Level | 3 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Device Core | PowerQUICC II Pro |
| Pin Count | 516 |
| Operating Temperature | 0 to 105 °C |
| Fabrication Technology | 0.09um |
| Package | 516TEBGA |
| Replacement Part Number | PART-MPC8313VRAGDC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.13um 400MHz 3.3V 516-Pin FBGA Tray Download PDF datasheet for MPC8247VRTIEA.pdf |
|
NXP | MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 200MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8241LVR200D.pdf |
|
NXP | MPU MPC83xx RISC 32-Bit 0.13um 533MHz 1.8V 2.5V 3.3V 740-Pin T-BGA Tray Download PDF datasheet for MPC8360CVVAJDGA.pdf |
|
NXP | MPU i.MX 6 RISC 32-Bit 1000MHz 624-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for MCIMX6QP5EYM1AA.pdf |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 RISC 32-Bit 800MHz 1.2V 3.3V 3.6V 485-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for XC7Z030-1SBG485I.pdf |
|
NXP | MPU QorIQ RISC 64Bit 1533MHz 2.5V 896-Pin FCBGA Box Download PDF datasheet for T2080NSN8PTB.pdf |
|
Xilinx | FPGA Zynq-7000 350000 Cells 28nm Technology 1V 676-Pin FCBGA Tray Download PDF datasheet for XC7Z045-L2FFG676I.pdf |
|
Intel | MPU Xeon\u00ae Processor E5-2418L RISC 64-Bit 32nm 2GHz 1356-Pin FCLGA Tray Download PDF datasheet for CM8062000911406 SR0M5.pdf |
|
NXP | 32BIT CORE,64KB FLASH - |
|
Xilinx | MPU Zynq-7000 Thumb-2 32-Bit 733MHz 1.2V 3.3V 400-Pin CS-BGA Download PDF datasheet for XC7Z010-2CLG400E.pdf |