LM385Z-2.5G ON Semiconductor
LM385Z-2.5G Images
Please contact us for more photos of LM385Z-2.5G
Part Number LM385Z-2.5G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description V-Ref Precision 2.5V 20mA 3-Pin TO-92 Bag
Category Power Management IC
Family Voltage Reference
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM385Z-2.5G
Datasheet download LM385Z-2.5G.pdf
Request Quotation for LM385Z-2.5G
LM385Z-2.5G Specifications
Part Number LM385Z-2.5G
Mounting Through Hole
Pin Count 3
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Maximum Temperature Coefficient 80 ppm/°C
Supplier Package TO-92
Operating Temperature 0 to 70 °C
Output Voltage 2.5 V
Load Regulation 20 mV
Topology Shunt
Product Dimensions 5.2 x 4.19 x 5.33 mm
Reference Type Precision
Initial Accuracy 3 %
Maximum Output Current 20 mA