10SEP560M+T Panasonic
10SEP560M+T Images
Please contact us for more photos of 10SEP560M+T
Part Number 10SEP560M+T
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 560uF 10V 20% (10 X 13mm) Radial Cylindrical 5mm 5230mA 3000hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 10SEP560M+T
Datasheet download 10SEP560M+T.pdf
Request Quotation for 10SEP560M+T
10SEP560M+T Specifications
Part Number 10SEP560M+T
Supplier Package Radial
Pin Count 2
Construction Cylindrical
Equivalent Series Resistance 0.013 Ohm
Termination Style Radial
Mounting Through Hole
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Ripple Current 5230 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Capacitance Value 560 uF
Max Processing Temp 250|260
Package/Case 10 X 13(Max)
Leakage Current 840@2Min uA
Voltage(DC) 10 V
Product Diameter 10 mm