6SVP470M Panasonic
6SVP470M Images
Please contact us for more photos of 6SVP470M
Part Number 6SVP470M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 6.3V 20% (8 X 11.9mm) Cylindrical 4210mA 2000hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 6SVP470M
Datasheet download 6SVP470M.pdf
Request Quotation for 6SVP470M
6SVP470M Specifications
Part Number 6SVP470M
Leakage Current
Voltage(DC) 6.3 V
Rad Hard No
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Capacitance Value 470 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.9
Mounting Surface Mount
Ripple Current 4210 mA
Construction Cylindrical
Equivalent Series Resistance 0.015 Ohm
Lifetime 2000 hr
Max Processing Temp 250|260
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.9 mm