AXT440124J Panasonic
AXT440124J Images
Please contact us for more photos of AXT440124J
Part Number AXT440124J
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Board to Board HDR 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R
Category Connectors
Family Connector Headers and PCB Receptacles
ROHS Compliant Yes
MSL Level AXT440124J
Datasheet download AXT440124J.pdf
Request Quotation for AXT440124J
AXT440124J Specifications
Part Number AXT440124J
Contact Plating Gold Over Nickel
Rad Hard No
Contact Material Copper Alloy
Lead Finish Gold
Operating Temperature -55 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Housing Material Liquid Crystal Polymer
Termination Method Solder
Mounting Surface Mount
Pitch 0.4 mm
Gender HDR
Product Dimensions 9.9 x 2.35 x 1.24 mm
Body Orientation Straight
Product Depth 2.35 mm
Product Height 1.24 mm
Product Length 9.9 mm
Replacement Part Number PART-AXT440124J
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for AXT440124J
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
Molex
Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube
Download PDF datasheet for 0010894202.pdf
Molex
Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray
Download PDF datasheet for 0015977084.pdf
Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder ST SMD Embossed T R
Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray
54202-G0807ALF
Amphenol-FCI
Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD T R
Download PDF datasheet for 54202-G0807ALF.pdf
ASP-194941-01
Samtec
CONN SMD HOUSING 200P 2R FS(P0.8,H7.98)
Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag
Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube
TE Connectivity
Conn Wire to Board HDR 7 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece
AXE520127
Panasonic
Conn Board to Board SKT 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R