| Part Number | AXT530224 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 457730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AXT530224 |
| Datasheet download |
| Part Number | AXT530224 |
|---|---|
| Maximum Contact Resistance | 90 mOhm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | SKT |
| Number of Rows | 2 |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Maximum Current Rating | 0.3/Contact A |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 0.4 mm |
| Type | Board to Board |
| Pin Count | 30 |
| Number of Contacts | 80 |
| Product Dimensions | 8.5 x 3 x 1.17 |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 3 mm |
| Product Height | 1.17 mm |
| Product Length | 8.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-AXT530224 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT610124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-215307-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 95000-104TRLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | - Download PDF datasheet for 10126602-005LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68016-116HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 100 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5177983-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84517-201LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 4 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024430470.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 5 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103960-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | 3PIN PLUG FOR MOTO L F CONN - |