| Part Number | AXT6E1026 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 148950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AXT6E1026 |
| Datasheet download |
| Part Number | AXT6E1026 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Maximum Current Rating | 0.3/Contact A |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 0.4 mm |
| Type | Board to Board |
| Product Dimensions | 3.8 x 1.86 |
| Body Orientation | Straight |
| Number of Contacts | 80 |
| Pin Count | 10 |
| Gender | HDR |
| Maximum Contact Resistance | 90 mOhm |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 1.86 mm |
| Product Length | 3.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-AXT6E1026 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5102160-4.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 11 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91901-31111LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F34347YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-215297-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450212.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header PIN 26 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6473418-1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0530140410.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104076-3.pdf |
|
Panasonic | NARROW PITCH CONNECTORS P4 (0.4MM PITCH) Download PDF datasheet for AXK780247G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532540370.pdf |