| Part Number | ECA0JM101 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 401570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 100uF 6.3V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 130mA 2000hr 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECA0JM101 |
| Datasheet download |
| Part Number | ECA0JM101 |
|---|---|
| Voltage(DC) | 6.3 V |
| Capacitance Value | 100 uF |
| Supplier Package | Radial |
| Termination Style | Radial |
| Lead Pitch For Radial | 2 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Leakage Current | 6.3@2Min uA |
| Pin Count | 2 |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 5 X 11 |
| Ripple Current | 130 mA |
| Product Dimensions | 5 x 11 |
| Mounting | Through Hole |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Lead Finish | Tin |
| Product Diameter | 5 mm |
| Product Height | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECA0JM101 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 10V 20% 2917 J-Lead Flat 0.025 Ohm 1800mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEF-CD1A330ER.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 390uF 315V \u00b120% (25.4 X 35mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1570mA 5000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for ELXS3B1VSN391MQ35S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 130mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHB1E101AP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-350ETD331MJ161 CAPACITOR (HF) - |
|
Vishay | Cap Aluminum 100uF 40V -10% to 50% (8 X 18mm) Axial 1.75 Ohm 220mA 3000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for MAL203127101E3.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZE6R3ETD151ME111 CAPACITOR (HF) CM1 - |
|
KEMET | Cap Aluminum 2700uF 450V 20% (63.5 X 114.3mm) Screw Terminal Cylindrical 0.043 Ohm 12500mA 19000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ALS33A272LJA450.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZH250ETD331MHB5D CAPACITOR Download PDF datasheet for EKZH250ETD331MHB5D.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 430mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEB1C102.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 63V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 930mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA1JHG102B.pdf |