ECA1CHG102 Panasonic
ECA1CHG102 Images
Please contact us for more photos of ECA1CHG102
Part Number ECA1CHG102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 560mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CHG102
Datasheet download ECA1CHG102.pdf
Request Quotation for ECA1CHG102
ECA1CHG102 Specifications
Part Number ECA1CHG102
Package/Case 10 X 16
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 160@2Min uA
Ripple Current 560 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Construction Aluminum Cylindrical Can
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Tin
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Dimensions 16 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm