ECA1CM100I Panasonic
ECA1CM100I Images
Please contact us for more photos of ECA1CM100I
Part Number ECA1CM100I
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial 2.5mm 30mA 2000h 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CM100I
Datasheet download ECA1CM100I.pdf
Request Quotation for ECA1CM100I
ECA1CM100I Specifications
Part Number ECA1CM100I
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 10 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 16 V
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Ripple Current 30 mA
Operating Temperature -40 to 85 °C
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm