| Part Number | UPW1E561MPD |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 697980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 560uF 25V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1220mA 5000h 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UPW1E561MPD |
| Datasheet download |
| Part Number | UPW1E561MPD |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Rad Hard | No |
| Termination Style | Radial |
| Capacitance Value | 560 uF |
| Ripple Current | 1220 mA |
| Product Dimensions | 20 mm |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package/Case | 10 X 20 |
| Leakage Current | 4@1Min uA |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Mounting | Through Hole |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Height | 20 mm |
| Replacement Part Number | PART-UPW1E561MPD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-160EC3471MH15D CM2 KY 16V 470u Download PDF datasheet for EKY-160EC3471MH15D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 270uF 16V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.014 Ohm 5050mA 2000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for APS-160ELL271MJC5S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (5 X 5.4mm) SMD 95mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFC0J470R.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 25V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.2 Ohm 270mA 3000 hr 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEETK1E331UP.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-350ETE102MK201 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKMR451VSN391MA30S SNAP-IN CAPACITOR - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 150uF 10V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 0.26 Ohm 300mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFP1A151AP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 400V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 500mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUED2G220.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (10 X 10.2mm) SMD 850mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1A102P.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 3300uF 50V 20% (18 X 35.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1770mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1HHG332.pdf |