ECA1CM470 Panasonic
ECA1CM470 Images
Please contact us for more photos of ECA1CM470
Part Number ECA1CM470
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 130mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1CM470
Datasheet download ECA1CM470.pdf
Request Quotation for ECA1CM470
ECA1CM470 Specifications
Part Number ECA1CM470
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Ripple Current 130 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 47 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 2 mm
Leakage Current 7.52@2Min uA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm