EEE1VA4R7NR Panasonic
EEE1VA4R7NR Images
Please contact us for more photos of EEE1VA4R7NR
Part Number EEE1VA4R7NR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 4.7uF 35V 20% (5 X 5.4mm) SMD 22mA 2000 hr 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE1VA4R7NR
Datasheet download EEE1VA4R7NR.pdf
Request Quotation for EEE1VA4R7NR
EEE1VA4R7NR Specifications
Part Number EEE1VA4R7NR
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 5.4 mm
Package/Case 5 X 5.4
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Capacitance Value 4.7 uF
Ripple Current 22 mA
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 35 V
Leakage Current 6@2Min uA
Construction Cylindrical
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.4 mm