| Part Number | ECOS1VP472BA |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 192280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 4700uF 35V 20% (22 X 30mm) Snap-In 10mm 0.078 Ohm 3260mA 3000h 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECOS1VP472BA |
| Datasheet download |
| Part Number | ECOS1VP472BA |
|---|---|
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Package/Case | 22 X 30 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 30 mm |
| Voltage(DC) | 35 V |
| Equivalent Series Resistance | 0.078 Ohm |
| Lead Pitch For Radial | 10 mm |
| Capacitance Value | 4700 uF |
| Ripple Current | 3260 mA |
| Termination Style | Snap-In |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Leakage Current | 1216.76@5Min uA |
| Product Diameter | 22 mm |
| Product Height | 30 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECOS1VP472BA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 2200uF 35V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2760mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFK1V222.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 4.7uF 450V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 49mA 2000h 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA2WHG4R7B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (16 X 16.5mm) SMD 1800mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1V102AM.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 50V 20% (6.3 X 5.4mm) SMD 35mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE1HA100SP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 130mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1CM470.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 220uF 16V \u00b120% (10 X 7.7mm) Cylindrical 0.022 Ohm 3450mA 15000hr 105\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for APXE160ARA221MJ80G.pdf |
|
Panasonic | 100UF 10% 50V SMD AL ELEC CAP - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 50V 20% (6.3 X 5.8mm) Aluminum Cylindrical Can 0.08 Ohm 750mA 4000 hr 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEHZC1H220P.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2200uF 25V 20% (16 X 16.5mm) SMD 1800mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVFK1E222M.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 63V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 335mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1JHG221.pdf |