EEUFC1V681 Panasonic
EEUFC1V681 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V681
Part Number EEUFC1V681
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 680uF 35V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1655mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V681
Datasheet download EEUFC1V681.pdf
Request Quotation for EEUFC1V681
EEUFC1V681 Specifications
Part Number EEUFC1V681
Ripple Current 1655 mA
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 680 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 238@2Min uA
Package/Case 12.5 X 20
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm