ECA1HM101B Panasonic
ECA1HM101B Images
Please contact us for more photos of ECA1HM101B
Part Number ECA1HM101B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 250mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1HM101B
Datasheet download ECA1HM101B.pdf
Request Quotation for ECA1HM101B
ECA1HM101B Specifications
Part Number ECA1HM101B
Capacitance Value 100 uF
Voltage(DC) 50 V
Leakage Current 50@2Min uA
Rad Hard No
Product Dimensions 11.5 mm
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Termination Style Radial
Package/Case 8 X 11.5
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Ripple Current 250 mA
Mounting Through Hole
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm