ECA1JHG102 Panasonic
ECA1JHG102 Images
Please contact us for more photos of ECA1JHG102
Part Number ECA1JHG102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 63V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 930mA 2000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1JHG102
Datasheet download ECA1JHG102.pdf
Request Quotation for ECA1JHG102
ECA1JHG102 Specifications
Part Number ECA1JHG102
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Package/Case 16 X 25
Termination Style Radial
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 630@2Min uA
Ripple Current 930 mA
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm