EEUFC1H2R2H Panasonic
EEUFC1H2R2H Images
Please contact us for more photos of EEUFC1H2R2H
Part Number EEUFC1H2R2H
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2.5mm 45mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1H2R2H
Datasheet download EEUFC1H2R2H.pdf
Request Quotation for EEUFC1H2R2H
EEUFC1H2R2H Specifications
Part Number EEUFC1H2R2H
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Capacitance Value 2.2 uF
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Ripple Current 45 mA
Lead Finish Tin
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm