ECA1JHG102B Panasonic
ECA1JHG102B Images
Please contact us for more photos of ECA1JHG102B
Part Number ECA1JHG102B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 63V 20% (16 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 930mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1JHG102B
Datasheet download ECA1JHG102B.pdf
Request Quotation for ECA1JHG102B
ECA1JHG102B Specifications
Part Number ECA1JHG102B
Leakage Current 630@2Min uA
Mounting Through Hole
Ripple Current 930 mA
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Tolerance 20 %
Construction Aluminum Cylindrical Can
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 25 mm
Package/Case 16 X 25
Rad Hard No
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm