ECA2AM100 Panasonic
ECA2AM100 Images
Please contact us for more photos of ECA2AM100
Part Number ECA2AM100
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 100V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 70mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA2AM100
Datasheet download ECA2AM100.pdf
Request Quotation for ECA2AM100
ECA2AM100 Specifications
Part Number ECA2AM100
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Leakage Current 10@2Min uA
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 70 mA
Capacitance Value 10 uF
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 100 V
Lead Pitch For Radial 2 mm
Termination Style Radial
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm