ECA2AM331B Panasonic
ECA2AM331B Images
Please contact us for more photos of ECA2AM331B
Part Number ECA2AM331B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 100V 20% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 700mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA2AM331B
Datasheet download ECA2AM331B.pdf
Request Quotation for ECA2AM331B
ECA2AM331B Specifications
Part Number ECA2AM331B
Leakage Current 330@2Min uA
Package/Case 12.5 X 25
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Capacitance Value 330 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Ripple Current 700 mA
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 100 V
Termination Style Radial
Operating Temperature -40 to 85 °C
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Dimensions 25 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm