ECA2GHG100 Panasonic
ECA2GHG100 Images
Please contact us for more photos of ECA2GHG100
Part Number ECA2GHG100
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 400V 20% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 80mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA2GHG100
Datasheet download ECA2GHG100.pdf
Request Quotation for ECA2GHG100
ECA2GHG100 Specifications
Part Number ECA2GHG100
Leakage Current 250@2Min uA
Mounting Through Hole
Package/Case 10 X 20
Construction Aluminum Cylindrical Can
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 400 V
Operating Temperature -25 to 105 °C
Ripple Current 80 mA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Capacitance Value 10 uF
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm