UUJ1H221MNL1ZD Nichicon
UUJ1H221MNL1ZD Images
Please contact us for more photos of UUJ1H221MNL1ZD
Part Number UUJ1H221MNL1ZD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 50V 20% (12.5 X 16mm) SMD 320mA 5000 hr 105\u00b0C Tray
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UUJ1H221MNL1ZD
Datasheet download UUJ1H221MNL1ZD.pdf
Request Quotation for UUJ1H221MNL1ZD
UUJ1H221MNL1ZD Specifications
Part Number UUJ1H221MNL1ZD
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 220 uF
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 240
Product Dimensions 16 mm
Construction Cylindrical
Package/Case 12.5 X 16
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 4@1Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 320 mA
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 16 mm