EEUFC1C221 Panasonic
EEUFC1C221 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1C221
Part Number EEUFC1C221
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 16V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 555mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1C221
Datasheet download EEUFC1C221.pdf
Request Quotation for EEUFC1C221
EEUFC1C221 Specifications
Part Number EEUFC1C221
Capacitance Value 220 uF
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 16 V
Mounting Through Hole
Ripple Current 555 mA
Lead Finish Tin
Product Dimensions 11.5 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 35.2@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm