20SVPF120M Panasonic
20SVPF120M Images
Please contact us for more photos of 20SVPF120M
Part Number 20SVPF120M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 120uF 20V 20% (6.3 X 5.9mm) Cylindrical 3200mA 5000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 20SVPF120M
Datasheet download 20SVPF120M.pdf
Request Quotation for 20SVPF120M
20SVPF120M Specifications
Part Number 20SVPF120M
Leakage Current 480@2Min uA
Pin Count 2
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Equivalent Series Resistance 0.025 Ohm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 6.3 X 5.9
Voltage(DC) 20 V
Max Processing Temp 250|260
Lifetime 5000 hr
Capacitance Value 120 uF
Ripple Current 3200 mA
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.9 mm