EEEFK0J331XP Panasonic
EEEFK0J331XP Images
Please contact us for more photos of EEEFK0J331XP
Part Number EEEFK0J331XP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 280mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK0J331XP
Datasheet download EEEFK0J331XP.pdf
Request Quotation for EEEFK0J331XP
EEEFK0J331XP Specifications
Part Number EEEFK0J331XP
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Leakage Current 20.79@2Min uA
Ripple Current 280 mA
Capacitance Value 330 uF
Voltage(DC) 6.3 V
Package/Case 6.3 X 7.7
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 7.7 mm
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm