35HVH150MT Sanyo
35HVH150MT Images
Please contact us for more photos of 35HVH150MT
Part Number 35HVH150MT
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description SMD E-CAP 35V 150UF 10X10.5 20% ROHS
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 35HVH150MT
Datasheet download 35HVH150MT.pdf
Request Quotation for 35HVH150MT
35HVH150MT Specifications
Part Number 35HVH150MT
Mounting Surface Mount
Ripple Current 2470 mA
Leakage Current 52.5@2Min uA
Construction Cylindrical
Package/Case 10 X 10.5
Equivalent Series Resistance 0.023 Ohm
Voltage(DC) 35 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Packaging Tape and Reel
Capacitance Value 150 uF
Lead Free Yes
Family HVH
Tolerance 20 %
Lifetime 10000 hr
Rad Hard No
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.5 mm