| Part Number | ECA1HHG331 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 281830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 330uF 50V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 410mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECA1HHG331 |
| Datasheet download |
| Part Number | ECA1HHG331 |
|---|---|
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Capacitance Value | 330 uF |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Product Dimensions | 16 mm |
| Package/Case | 10 X 16 |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Rad Hard | No |
| Ripple Current | 410 mA |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Leakage Current | 165@2Min uA |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Height | 16 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECA1HHG331 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 10V 20% (5 X 5.4mm) SMD 50mA 1000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE1AA101WR.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 35V 20% (8 X 10mm) SMD 600mA 5000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for UCD1V221MNL1GS.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 10V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 950mA 3000h 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFM1A471B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2200uF 25V 20% (16 X 16.5mm) SMD 1800mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE-FK1E222AM.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 56uF 4V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.018 Ohm 2500mA 1000h 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFCD0G560ER.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 350mA 2000 hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE1VA331P.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 220uF 450V \u00b120% (35 X 25mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1240mA 3000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMS451VSN221MA25S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZE6R3ELL102MJC51 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPSA4R0ETD821MJB51 CAPACITOR (HF) - |
|
KEMET | ALUMINUM, 900 UF, -10 +30% TOL, -40 +150 - |