50CE100BS Sanyo
50CE100BS Images
Please contact us for more photos of 50CE100BS
Part Number 50CE100BS
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 50V \u00b120% (8 X 10.2mm) Cylindrical 200mA 2000hr 85\u00b0C Carrier T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 50CE100BS
Datasheet download 50CE100BS.pdf
Request Quotation for 50CE100BS
50CE100BS Specifications
Part Number 50CE100BS
Pin Count 2
Lead Finish Tin|Bismuth
Operating Temperature -40 to 85 °C
Voltage(DC) 50 Vdc
Rad Hard No
Capacitance Value 100 uF
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 245 °C
Construction Cylindrical
Lifetime 2000 hr
Package/Case 8 X 10.2
Package Dimensions 8 x 10.2 mm
Leakage Current 50@2Min uA
Tolerance ±20 %
Ripple Current 200 mA
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm