ECA2AHG100 Panasonic
ECA2AHG100 Images
Please contact us for more photos of ECA2AHG100
Part Number ECA2AHG100
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 100V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 54mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA2AHG100
Datasheet download ECA2AHG100.pdf
Request Quotation for ECA2AHG100
ECA2AHG100 Specifications
Part Number ECA2AHG100
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 100 V
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 11.2 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 10 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Leakage Current 10@2Min uA
Mounting Through Hole
Package/Case 6.3 X 11.2
Ripple Current 54 mA
Lead Finish Tin
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm